(Google یا دشمن ملت) دیگر سو ظن نیست که آن‌ها (سازمان‌های جاسوسی و اطلاعاتی) در تعقیب شما باشند!

بعد از گذشت چندین سال از اکران فیلم دشمن ملت تونی اسکا داستان و شعار این فیلم خیلی به واقعیت نزدیک می‌شود، آن روزها صحبت از شنود مکالمات تلفن بود و امروز سخن از تشخیص چهره از روی ماهواره‌های روی مدار زمین است.

Google را همه با موتور جستجوی قوی‌اش می‌شناسند، بعضی‌ها یوتیوب و بعضی‌ها google map را، سرویسی که با چند کلیک ساده امکان مشاهده تمام نقاط کره زمین را فراهم می‌کند. این روزها این سرویس (google map) پرکاربرد دچار تغییرات زیادی شده است. Google با همکاری شرکت ماهواره‌ای Digital Globe (بزرگ‌ترین شرکت ماهواره‌ای امریکای شمالی) کمپانی ارائه دهنده تصاویر ماهواره‌ای چندی پیش ماهواره‌های در مدار زمین قرار داده است که قادر است چهره شما را در هنگام رانندگی و حتی جزئیات لباس شما را تشخص بدهد.

چشمان ماهواره‌ای گوگل محصول کمپانی دیجیتال گلوب می باشد، شرکتی که مشتریان زیادی دارد از گوگل و ماکروسافت گرفته تا سازمان اطلاعات و امنیت امریکا. این شرکت تصاویر با کیفیت و رزولوشن بالا از هر نقطه کره زمین (مراکز نظامی، تأسیسات هسته‌ای …) را گرفته و با ارزان‌ترین قیمت می‌فروشد. این شرکت مجوز تصویربرداری ۱۰ سانتیمتر را در هر پیکسل گرفته است. معلوم نیست برای کارهای نظامی و امنیتی و همچنین برنامه‌های جاسوسی، این شرکت‌ها در چه مقیاسی کار می‌کند و در چه کیفیتی تصاویر را تهیه می‌کنند، ولی چیزی که هست این که آیا این اقدامات آشکار و پنهان google خود را به دشمن ملت تبدیل خواهد کرد یا نه؟

قدرت ۱۰ سانتیمتر برای هر پیکسل امکان مشاهده تمام جزئیات ممکن را فراهم می‌کند امکانی که به این شرکت اجازه می‌دهد تا چهره افراد را بزرگنمایی تشخیص و در پایگاه داده خود جستجو کند.

این ماهواره‌های جدید با استفاده از سنجنده‌های پیشرفته مادون‌قرمز موج کوتاه امکان تهیه تصاویر با کیفیت و رزولوشن بالا را در هوای ابری فراهم می‌کند. با این تکنولوژی دیگر هیچ جای نقاط کره زمین از قطب شمال تا قطب جنوب از دیافراگم تلسکوپ ماهواره‌های گوگل و دیجیتال گلوب خارج نمی‌شود. این نسل جدید ماهواره‌های روی مدار زمین است. ماهواره‌های که قادر هستند چهره راننده، پلاک، مدل و نام تجاری ماشین را از روی مدار زمین تشخیص بدهد.

مدیران گوگل بعد از تغییر قوانین تصویر برداری فضایی که وزارت بازرگانی امریکا تعیین می‌کند skybox یکی از شرکت‌های مشابه دیجیتال گلوب را خریدند. این طور که مدیران گوگل اعلام می‌کنند همه این جمع‌آوری اطلاعات و تصاویر ماهواره‌ای به منظور ایجاد Cloudy serves Area for Earth یا همان سرویس ابری گوگل است که برای تجمیع اطلاعات ۴۰ سال گذشته ماهواره‌های فضای تأسیس شده است. البته گوگل نگفته این پروژه برای پیشرفت صنعت IT موترند یا خدمات جاسوسی نهادهای امنیتی! ناظران و کارشناسان حوزه فضای مجازی نقص حریم خصوصی کشورها و حالا حریم افراد در حیاط منزل شخصی و یا کوچه خیابان‌ها هستند.

آیا google با این اقدامات، خود را به دشمن ملت تبدیل خواهد کرد؟

مطالب مرتبط