۵ منبع رایگان مدل رقومی ارتفاع (DEM )

منابع داده مدل رقومی ارتفاع

آیا می خواهید شانس خود را برای پیدا کردن داده‌های مدل رقومی ارتفاع(DEM) افزایش دهید؟

مطمئنا شما می توانید.

  • منابع داده‌های رادار شاتل فضایی (SRTM)

ناسا فقط ۱۱ مورد نیاز خود به داده‌های مدل رقومی ارتفاع با استفاده از رادار شاتل فضایی و DEM های ۳۰ متری برآورد کرد.

SRTM در فوریه سال ۲۰۰۰ میلادی بر روی شاتل فضایی Endeavour مجهز شد.با استفاده از دو آنتن رادار و یک دریچه منفرد، اطلاعات کافی برای تولید یک مدل رقومی ارتفاع با استفاده از تکنیک به نام رادار با روزنه مصنوعی (inSAR) جمع‌آوری شد.باند C قابلیت نفوذ بهتری را در زمین داشت و لی با این حال SRTM جهت نقشه برداری و لایه برداری در مناطق شیب دار و سایه تلاش می کند.

در اواخر سال ۲۰۱۴، داده‌های SRTM با بالاترین رزولوشن ممکن برای عموم منتشر شد. این مدل رقومی ارتفاع جهانی تفکیک فضایی حدود ۳۰ متر داشت که اکثر نقاط دنیا را پوشش می داد و دارای دقت ارتفاعی کمتر از ۱۶ متر بود.

اطلاعات SRTM DEM در وب سایت سازمان زمین شناسی آمریکا ذخیره می شود. برای دانلود، کافی است منطقه مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

  • مدل رقومی ارتفاع ماهواره استر (ASTER GDEM)

رادیومتر پیشرفته فضابرد بازتابی و گسیل گرمایی انگلیسی: Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer) که به اختصار اَستِر (ASTER) نامیده می‌شود، سنجنده‌ای ژاپنی و یکی از پنج ابزار سنجش از دور نصب شده بر روی ماهواره ترا است که در سال ۱۹۹۹ توسط ناسا در مدار زمین قرار گرفت. این سنجنده از فوریه ۲۰۰۰ به گردآوری داده‌های سطحی از زمین مشغول است.

استر تصاویر ماهواره‌ای از زمین را با قدرت تفکیک بالا و در ۱۴ باند مختلف از طیف الکترومغناطیسی در بازه طیف مرئی تا فروسرخ حرارتی را تهیه می‌کند. قدرت تفکیک تصاویر استر از ۱۵ تا ۹۰ متر است. داده‌های استر در تولید نقشه‌های تفصیلی دمای سطح زمین، تابندگی، انعکاس و ارتفاع از سطح دریا به کار می‌رود.

ASTER GDEM دارای تفکیک مکانی ۹۰ متر برای سراسر دنیا و تفکیک ۳۰ متر برای ایلات متحده داشت. با وجود رزولوشن فضایی بالا و پوشش بیشتر (۸۰%زمین)، کاربران از آن بخاطر مصنوعات خود ناراضی بودند که اغلب در مناطق ابری رخ می‌داد.

ASTER از جفت های استریوسکوپی و روش های همبستگی تصویر دیجیتالی استفاده می کند.

دو تصویر نوری (اپتیک) غیر فعال با زاویه‌های مختلفی که از همان گذرگاه یک مسیر پرواز گرفته شده ‌بودند بدست آمدند. این باندهای مرئی و مادون‌قرمز نزدیک با پوشش ابری تحت‌تاثیر قرار گرفتند. این برای رادار باند سی SRTM نبود.

با این حال، در طول زمان، داده‌های ASTER DEM محصولات خود را اصلاح و بهبود بخشید. در طول اکتبر ۲۰۱۱، نسخه ۲ از مدل رقومی ارتفاع به طور عمومی منتشر شد.

نسخه دو ASTER می‌تواند یک نمایش دقیق‌تر از مدل ارتفاع SRTM در منطقه کوهستانی ناهموار داشته باشد.

شما می توانید داده ASTER DEM را از USGS Earth Explorer دانلود کنید.

  • دادهای مدل رقومی ارتفاع ماهواره آلوس

ALOS World 3dیک مدل سطح دیجیتالی (DSM) با وضوح ۳۰ متری ساخته شده توسط آژانس اکتشاف فضای هوایی ژاپن (JAXA) می باشد که به تازگی در دسترس عموم قرار گرفته است.

داد های مدل رقومی ارتفاع ماهواره آلوس که دقیق ترین داده‌های ارتفاع در سطح جهان در این زمان را با استفاده از ماهواره پیشرفته مشاهده (آلوس) تولید می کند. DSM با استفاده از استریو نقشه برداری (PRISM) برای داده‌های توپوگرافی در سراسر جهان با استفاده از مشاهدات برجسته بینی نوری ساخته شده است.

برای به دست آوردن این DSM بسیار دقیق، شما باید از طریق پورتال JAXA Global ALOS ثبت نام کنید تا آن را دانلود کنید.

  • تشخیص و ردیابی نور (LiDAR)

ممکن است فکر کنید که پیدا کردن لیدار یک عکس در تاریکی است.

اما دیگر نیست.

ما آهسته و یکنواخت به سمت نقشه جهانی LiDAR حرکت می‌کنیم.

با استفاده ازوب سایت توپوگرافی باز که در لیست ۱ از ۶ بهترین منابع داده LiDAR قرار دارد می توان بصورت آنلاین و رایگان داد های لیدار را جمع آوری و دانلود کرد.

با توجه به این که داده‌های لیدار دقت بالای دارند می تواند مدل های رقومی ارتفاع بسیار دقیقی را تولید کرد.

و اگر هنوز نمیتوانید چیزی را در لینک بالا پیدا کنید، به سازمان ها و ارگان های مربوطه مراجعه کنید. اگر شما به آنها بگوئید که از آن برای چی استفاده می کنید، ممکن است در اختیار شما بگذارند.

  • ارتفاع سنج لیزری مریخ (MOLA)

فقط این قسمت را به خاطر اوج علاقه شما معرفی می کنم.

زمین تنها سطح برای ارتفاع نیست.

شما با استفاده از داده‌های گرفته شده توسط سنجنده Mars Orbiter Laser Altimeter (MOLA) می توانید سطح ناهمواره های مریخ را مشاهده و نقشه ان را تولید کنید.

در واقع، داده‌های بدست‌آمده از داده‌های ابزار MOLA برای ترسیم جریان‌های قدیمی روی مریخ مورد استفاده قرار گرفتند.

برای دریافت داده‌های مدل رقومی ارتفاع مریخ کلیک کنید.

 تهیه شده در سایت Here Map

دانلود pdf همین صفحه

<
مطالب مرتبط