۱۰ نکته افزایش بهره وری در استفاده از ArcMap که از حالا می توانید بکار ببرید

نرم افزار ArcGIS برای دسکتاپ شامل ویژگی هایی است که به شما کمک می کند تا با افزایش بهره وری، کار GIS خود را سریعتر انجام دهید. در اینجا چند نکته را می توانید از طریق ArcMap امتحان کنید. با ۱۰ کلید میانبر زیر می توانید کارهای رایج را در میلی ثانیه انجام دهید. شما فقط می توانید پنج دقیقه زودتر ناهار ببرید و جمعیت را بچرخانید.

 

✅کار با نقشه ها

۱٫ برای فعال کردن یک فریم داده(Data Frame)، کلید Alt را نگه دارید و نام فریم داده را کلیک کنید.
۲٫ برای ایجاد یک کپی از یک لایه در همان فریم داده، کلید Ctrl را نگه دارید و لایه را به بالا یا پایین بکشید. اگر چند لایه انتخاب شده باشند، می توانید همه آنها را همزمان با فشار دادن Ctrl بکشید و کپی کنید. (هنگام کشیدن یک لایه به یک فریم داده دیگر، لایه به طور پیش فرض کپی می شود. اگر می خواهید لایه را به یک فریم داده دیگر منتقل کنید، در حالی که Ctrl را فشار داده اید آن را به فریم داده جدید بکشید.)
۳٫ کلید Alt را پایین نگه دارید و بر نام یک لایه کلیک کنید تا به اندازه تمام نمای ان لایه زوم ایحاد بکنید.
۴٫ یک لایه را انتخاب کنید (کلیک کنید) و Enter را فشار دهید تا کادر مشخصات(Properties) آن لایه باز شود.
۵٫ هر ابزاری که فعال باشد مهم نیست، کلید C را بفشارید و نقشه را به صورت دلخواه حرکت(Pan)دهید. از کلید X برای کوچک نمایی و Z برای بزرگنمایی استفاده کنید. این میانبر به ویژه زمانی مفید است وقتی که شما نیاز به انتخاب ویژگی هایی دارید که از نظر جغرافیایی پراکنده باشند.

✅کار با جداول

۱٫ برای سریع باز کردن یک جدول، کلید Ctrl را نگه دارید و روی لایه یا جدول موجود در فهرست مطالب(Table of content) دوبار کلیک کنید؛ یا به جای آن، لایه یا جدول را انتخاب کرده و Ctrl + T را فشار دهید.
۲٫ در خارج از حالت ویرایش، کلید فاصله را برای انتخاب کردن یا نکردن یک ردیف فشار دهید.
۳٫ کلید های Ctrl + U را فشار دهید تا انتخاب را عوض (معکوس) کنید.
۴٫ برای مرتب سازی فیلد در جهت صعودی دوبار کلیک بر روی نام فیلد کنید و برای مرتب سازی بر اساس ترتیب نزولی، یک بار دیگر بر روی نام همان فیلد کلیک کنید.
۵٫ برای خاموش (مخفی کردن) فیلد، روی نام فیلد کلیک کنید و Ctrl + H را فشار دهید. (برای نمایش دوباره فیلد، به کادر محاوره ای Properties لایه> برگه فیلد بروید، نام فیلد را بررسی کنید و روی OK کلیک کنید.)

مطالب مرتبط