پنج پیش‌بینی از آینده شهرهای هوشمند: تولد شهرهای زنده

▫️آینده شهرها چگونه خواهند بود؟ شهرها در آینده چگونه به نظر خواهند آمد؟ با پیدایش ماشین‌های یادگیرنده، رشد فزاینده هوش مصنوعی و رشد بهره‌گیری از فناوری و توسعه فرهنگ آن در جوامع، پاسخ این سؤالات فراتر از تصورات اکثر مردم خواهد بود و فرایند برنامه‌ریزی برای شهرها هم همین‌طور. اما چیزی که با اطمینان می‌توان گفت آن است که شهرها هوشمندتر و هوشیارتر خواهند بود.

▫️آینده شهرها چگونه خواهند بود؟ شهرها در آینده چگونه به نظر خواهند آمد؟ با پیدایش ماشین‌های یادگیرنده، رشد فزاینده هوش مصنوعی و رشد بهره‌گیری از فناوری و توسعه فرهنگ آن در جوامع، پاسخ این سؤالات فراتر از تصورات اکثر مردم خواهد بود و فرایند برنامه‌ریزی برای شهرها هم همین‌طور. اما چیزی که با اطمینان می‌توان گفت آن است که شهرها هوشمندتر و هوشیارتر خواهند بود.

🔹در این قسمت به پنج پیش‌بینی در مورد آینده شهرها در دوره‌های پنج‌ساله خواهیم پرداخت.

۲۰۲۰: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ کاربرد ابر پلتفرم‌های داده‌ای برای یکپارچگی نگهداری، تجزیه‌وتحلیل و انجام تمامی عملیات مورد نیاز بر روی داده‌ها از محبوبیت بالایی برخوردار شود. این داده‌ها از تمامی منابع موجود در شهر ازجمله دوربین‌ها، حسگرها، دیتابیس‌های مختلف و غیره جمع آوری شده و به‌طور برخط در یک منبع واحد گردآوری خواهند شد. این داده‌ها قابل بهره‌گیری در کسب‌وکارها و شرکت‌ها، دانشگاه‌ها و حتی توسط خود شهروندان خواهد بود تا با تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و نوآوری بتوانند با بهبود کیفیت محصولات و خدمات و نیز توسعه خدمات و محصولات خلاقانه به بهبود کیفیت زندگی شهری کمک شایانی بنمایند.

: شهرهای هوشمند دیگر استثنا نیستند و به امری طبیعی و عادی بدل خواهند شد. هم‌زمان با این تغییر دولت‌ها ناگزیرند که خود را با فناوری و شهرهای جدید سازگار نمایند. دولت‌های محلی و شهرداری‌ها ناچارند متدولوژی‌های برنامه‌ریزی خود را متناسب با شهرهای جدید به‌روز نمایند. این امر شامل ورود کدها و حسگرها و تجهیزات مختلف به ساختمان‌ها، جاده‌ها و شهرها و توسعه آن‌هاست. الزامات قانونی و حقوقی و زیرساخت‌های توسعه‌یافته بیش از همیشه موردتوجه قرار خواهد گرفت.

 ۲۰۳۰: استفاده از هوش مصنوعی در استودیوهای طراحی و دپارتمان‌های برنامه‌ریزی شهری و دولتی به‌طور چشم‌گیری افزایش‌یافته و تلفن‌های هوشمند به‌عنوان بستر آن در نقش واسطه بین نیروی انسانی و فناوری عمل خواهند نمود. آن‌ها همچنین به‌عنوان بستری برای خلاقیت، دریافت بازخوردهای طراحی و کاتالیزور برای یافتن رویکردهای جدید و نوآورانه به کار گرفته می‌شوند. همچنین از این تکنولوژی جهت داوری و قضاوت برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده که با پیش‌فرض‌های تا ذهنی انسان‌ها همراه است، بهره‌برداری خواهد شد.

۲۰۳۵: مسئولیت‌های مهندسین، معماران، شهر سازان و سایر متخصصین طراحی دچار تغییرات گسترده خواهد شد. چراکه تکنولوژی‌های خودآگاه (Self Aware) به‌طور چشمگیری در حوزه طراحی و برنامه‌ریزی کاربرد خواهند یافت. این موضوع می‌تواند منجر به کارایی بیشتر متخصصین شده و با ادغام متخصصین یک تخصص یکپارچه واحد و جامع تشکیل شود. همچنین تکامل تکنولوژی، به متخصصین کمک خواهد کرد تا در سطوح بالاتر تصمیم‌گیری دخیل شده و زمان و انرژی خود را بر روی خلاقیت و نوآوری متمرکز نمایند. به‌علاوه نیروی کار، شرایط کاری پویاتر و شادتری را تجربه خواهد نمود.

۲۰۴۰: یک مانیفست از شهرهایی که نفس می‌کشند !. شهرهایی که به خودآگاهی رسیده و از دادها و دارایی‌ها و ارتباطات برای برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری استفاده می‌کند، حتی بهتر و سریع‌تر از انسان‌ها. شهرها داده‌های خود را تبادل نموده و در تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی به یکدیگر کمک خواهند نمود و می‌توانند با استفاده از ابزارهای اتوماسیون و ابر پرینترهای سه‌بعدی خروجی‌های فرایند تصمیم‌گیری را به اجرا نیز برسانند.

▫️آیا این پیش‌بینی‌ها محقق خواهد شد؟ زمان آن ممکن است تغییر کند، اما پاسخ مثبت است. با سرعتی که تکنولوژی‌های نوین ازجمله هوش مصنوعی و ماشین‌های خودیادگیرنده و همچنین سخت و افزارها و نرم‌افزارهای هوشمندسازی شهرها، در حال توسعه و تکامل است، باید منتظر انقلابی که شهرها و زندگی مردم را متحول خواهد کرد، باشیم.


۵ شهری که آینده‌ پیاده مداری را نشان می‌دهند
مطالب مرتبط